Správná péče o obuv

Sno-Seal® oferuje najlepszą ochronę przed wilgocią dla obuwia z gładkiego zamszu z naturalną powierzchnią a także przedłuża jej żywotność na wiele lat. Na skórę impregnowaną olejem lub chromem po usunięciu warstwy kryjącej można bez problemu zastosować produkt Sno-Seal®. (Aby uzyskać wyższy połysk oraz ochronę przed zadrapaniami podczas produkcji często stosuje się parafinę rozpuszczalną w wodzie lub wosk karnauba). Przed zastosowaniem środka Sno-Seal® nowe buty trzeba umyć w roztworze środka piorącego Sport-Wash® lub przy użyciu neutralnego płynnego środka do mycia naczyń i zostawić do całkowitego wyschnięcia.

Sno-Seal® chroni wiele różnych rodzajów skóry. Materiały te w trudnym terenie wymagają impregnacji przy użyciu środka Sno-Seal®, ale stosując produkt Sno-Seal® lekko zmienimy ich wygląd. Sno-Seal® zakryje wystające włókna, wypełni pęknięcia oraz rowki na powierzchni, przez co materiały naturalne będą miały ciemniejszą i gładszą powierzchnię.

Sno-Seal® można stosować również na powierzchnie chronione przy użyciu silikonu, jeżeli przetarta lub naruszona powierzchnia silikonu przestaje spełniać swoją funkcję. Silicone Water-Guard® i Water-Guard® Extreme firmy Atsko Inc. można stosować szybko i łatwo przy użyciu rozpraszacza lub aplikatora, pod względem jakości żaden inny silikon nie jest w stanie im dorównać. Żaden silikon jednak nie jest w stanie zaoferować takiej ochrony jak Sno-Seal®. Kiedy nie da się już nosić butów pokrytych silikonem, wystarczy zmyć resztki silikonu produktem Sport-Wash® lub środkiem do zmywania naczyń. Następnie pozwolimy butom przez kilka dni dokładnie wyschnąć i według zaleceń nanosimy Sno-Seal®

Obuwie z membraną Gore-Tex® trzeba chronić przy użyciu Sno-Seal® - podobnie jak buty bez membrany. Sno-Seal® nie ma wpływu na funkcję membrany Gore-Tex®, a membrana nie chroni powierzchni buta przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Żeby zachowana została funkcja membrany Gore-Tex®, wewnętrzna część skóry musi być bez wilgoci i bez tłuszczu, czy oleju. Tylko w ten sposób może odprowadzać pot od stopy. W ciągu nocy ta wilgoć odparuje przez membranę na zewnątrz buta. Następnego dnia buty będą znowu suche i wygodne. Membrana Gore-Tex® co prawda ochroni nogi przed wilgocią z zewnątrz, jednak dzięki środkowi Sno-Seal® buty będą lżejsze i cieplejsze, ponieważ zewnętrzna warstwa buta nie nasiąknie wodą, a woda nie dostanie się pomiędzy skórę a membranę. Skóra nasiąknięta wodą może zwiększyć wagę buta nawet o 0,7 kg.

Dlaczego Sno-Seal® jest tak wyjątkowy? Sno-Seal® swe doskonałe właściwości zawdzięcza dwóm faktom: po pierwsze potrafi utrzymać się na powierzchni skóry, po drugie pszczeli wosk doskonale izoluje od wody. Pszczeli wosk ma temperaturę topnienia ok. 63 °C. Jest bardzo suchy i nie rozpuszcza się, jest przez to bardzo odporny mechanicznie. Sno-Seal® wsiąknie do buta tylko na tyle, by podczas zwykłego używania obuwia nie doszło do twardnienia skóry. Dzięki temu również skóra nie traci kształtu. Metodę tę odkrył w 1933r. Ome Daiber, impregnując skórzane buty do wspinaczki oraz buty narciarskie do zjeżdżania. Jej największą zaletą jest fakt, że nie narusza ona sztywności buta, potrzebnej do wspinaczki oraz prowadzenia narty.

Kremy, oleje, tłuszcze zwierzęce oraz większość innych preparatów woskowych podczas normalnego noszenia przy standardowej temperaturze są w stanie płynnym, lub na tyle rozmiękłe, że przenikają przez skórę, w przeciwieństwie Sno-Seal®. Po aplikacji produktu płynne substancje zawarte w preparacie spełnią swe zadanie impregnacji Sno-Sealem i całkowicie wyparują. Pozostanie po nich tylko stały wosk, który przy temperaturach do 63 °C nie jest w stanie przeniknąć głębiej.

Porównanie z innymi metodami impregnacji: kremy, oleje i tłuszcze zwierzęce, jak i niektóre rodzaje silikonu, wsiąkną głęboko pod powierzchnię i przenikną przez skórę. Aby utrzymać dostateczną powierzchniową warstwę wymagają częstego nakładania. Po czasie stabilność pięty znika a wzmocnienie buta mięknie. Skóra zaczyna być rozmiękła i gąbczasta a środek impregnujący pojawia się na skarpetkach, co oznacza, że przedostał się przez skórę. Tłuszcze zwierzęce jełczeją, przez co rozkładają skórę i wspierają rozwój pleśni. Na koniec skóra jest tak zniszczona, że wypadają oczka podczas wiązania sznurowadeł. Skóra całkowicie przesiąknięta impregnacją nie jest w stanie wchłaniać potu i traci swe właściwości izolacyjne. W takich butach nogi są wilgotne i zimne. W przypadku preparatu Sno-Seal® pszczeli wosk zostaje dokładnie tam, gdzie trzeba, czyli na powierzchni skóry. Skóra pozostaje sucha i oddycha, tak by mogła izolować i jednocześnie wchłaniać pot. Dzięki temu, że po aplikacji wosk pozostaje na powierzchni, Sno-Seal® sprawia, że nie dochodzi do osłabiania cieplnych lub lepionych łączeń, co zazwyczaj stanowi problem u silikonowych olejów oraz innych substancji płynnych.

Komu można zaufać przy wyborze środków impregnujących? Z oczywistych powodów szereg producentów butów zaleca środki impregnujące, na których widnieje ich nazwa, i to nawet w wypadku, że istnieje lepszy środek. Chyba najpewniejszym sposobem, jak uzyskać najlepszy środek impregnujący na buty, to znalezienie takiego producenta butów, który oferuje próbkę impregnacji (której nie produkuje sam) do każdej nowej pary butów. Producenci butów stwierdzają, że ilość reklamowanych produktów maleje, kiedy motywują klientów do odpowiedniego traktowania butów dodając odpowiedni środek impregnujący. Dziś na całym świecie u takich producentów jak L. L. Bean czy Sorel częściej znaleźć można próbkę impregnacji Sno-Seal® niż próbki innych producentów.

Sno-Seal® można stosować również na rękawice, płaszcze z płótna olejowego, jeździeckie ochraniacze goleni, paski, kapelusze i inne wyposażenie wystawione na działanie wody i wilgoci. Skórzane buty i rękawice, które wystawione są często na działanie słonej wody, wytrzymają cztery razy więcej, kiedy zastosujemy do nich preparat Sno-Seal®. Środowisko przemysłowe, zanieczyszczone kwasowymi i zasadowymi substancjami, krwią i szorstkimi cząsteczkami mogą skracać żywotność butów, rękawic, płaszczy itp. Takie oraz podobne produkty ze skóry wytrzymają dłużej, łatwiej dają się czyścić i dają lepszą ochronę, jeżeli będziemy stosować na nie Sno-Seal®.

Drewno również pokryć preparatem Sno-Seal® w taki sposób, że uzyska trwały "naturalny wygląd". Sno-Seal® można stosować na impregnację drewna, dzięki czemu otrzymuje się jedwabny połysk i odporność na wodę.

Dżokeje docenią właściwości Sno-Seal® do impregnacji postronków, siodeł, skórzanych futerałów oraz do ochrony skórzanego wyposażenia. Dzięki Sno-Seal® nawet stara derka na konia stanie się nieprzemakalna. Podczas podkuwania koni Sno-Seal® stosuje się do ochrony kopyt przed zmięknięciem w czasie dużej wilgoci, a także do ochrony kopyt przed nadmierną kruchością i łamliwością w zbyt suchym środowisku.

Buty, rękawice i kabury na pistolet zachowają swą twardość przez wiele lat, jeśli tylko stosować będą na nie państwo pszczeli wosk. Rękawicę do baseballu można zmiękczyć małą ilością oleju mineralnego. Po osiągnięciu odpowiedniego kształtu należy nanieść warstwę impregnacji, wtedy uda się zachować pożądany kształt przez całą żywotność rękawicy.

Po ponad 60-ciu latach klienci mówią nam, jak udaje im się przy pomocy Sno-Seal® chronić skórę rąk, stóp, kolan, łokci, ale również warg. Właśnie do tego opracowaliśmy Sno-Seal® o nowym składzie. Teraz na skórę stosować można Pro-Tech-Skin®, który również zawiera pszczeli wosk. Pro-Tech-Skin® z powodzeniem stosowano już na łuszczycę, dziecięce otarcia, suchą i popękaną skórę i zadry spowodowane przez częste mycie, suche, mroźne powietrze a także przybywające lata. Dzięki temu, że zachowuje jej naturalną wilgotność, Pro-Tech-Skin® umożliwia skórze, by zagoiła się sama.

Środki na bazie silikonu umożliwiają łatwą impregnację, ale nie są tak odporne na wodę jak Sno-Seal®. Silikony chronią przed przenikaniem wilgoci na dwa sposoby. Pierwszy podobny jest jak u wosku, kremu, oleju lub innych tłuszczy zwierzęcych: po prostu wypełni pory w skórze w ten sposób, by nie dostała się do nich woda. W przeciwieństwie do preparatu Sno-Seal® i innym produktom z zawartością wosku, które lepiej zatykają pory, mają dłuższą żywotność i lepiej się trzymają, silikon nie ma takich właściwości. Druga metoda polega na obniżaniu napięcia powierzchniowego, tak, by woda tworzyła krople i nie moczyła powierzchni.

Fluoropolimery działają podobnie, ale w porównaniu z silikonem przy poprawnej aplikacji obniżają jeszcze bardziej napięcie powierzchniowe, więc powierzchnia nie daje się "zmoczyć", nawet olejem i niektórymi rozpuszczalnikami. Właśnie z tego powodu fluoropolimer jest niedościgniony w ochronie przed zanieczyszczeniem. Silikonowe środki impregnujące często zawierają rozpuszczalniki, ponieważ silikonowe środki na bazie wody (wodne emulsje silikonowe) nie dorównują jakościowo środkom z rozpuszczalnikami. Swoją funkcję spełnia wiele rozpuszczalników, ale każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Rozpuszczalniki niełatwopalne zanieczyszczają środowisko. Także łatwopalne rozpuszczalniki zanieczyszczają środowisko, ale niektóre są bardziej szkodliwe niż inne.

Atsko Inc. Produkuje wysokiej jakości katalizowane środki silikonowe Silicone Water-Guard® i Water-Guard® Extreme. Używamy do tego najwyższej klasy rozpuszczalnika, który charakteryzuje się wysoką temperaturą zapłonu (jest więc mniej niebezpieczny, ponieważ zapali się dopiero przy bardzo wysokiej temperaturze), mniej intensywnym zapachem i najniższą szkodliwością dla środowiska w swojej klasie. Co prawda wymaga ono dłuższego czasu suszenia, ale wierzymy, że nasi klienci przy znajomości wszystkich faktów wybieraliby tak samo. Ze względu na to, że stosujemy katalizowany silikon o wysokiej koncentracji (żywicę z poprzecznym wiązaniem, która przedłuża trwałość na maksimum), Silicone Water-Guard® i Water-Guard® Extreme oferuje efektywną wodoodporną ochronę już od pierwszej aplikacji, przez co oszczędza czas, pieniądze oraz rozpuszczalnik zużywany podczas drugiej aplikacji. Silicone Water-Guard® i Water-Guard® Extreme sprzedawany jest w opakowaniu przeznaczonym do recyklacji, wyłącznie ze stalowej blachy. Ze wszystkich materiałów na świecie najwięcej recykluje się właśnie stali. Jako gaz rozpylający w sprayu stosujemy CO2. Otrzymujemy go jako produkt uboczny innych procesów technologicznych, a do opróżnienia puszki o objętości 355 ml wystarczy zaledwie 3,5 g CO2.

U wielu produktów konkurencyjnych stosuje się ponad 75 ml łatwopalnej mieszanki gazu propan-izobutanu. Jeżeli zastosujemy propan-izobutan jako gaz rozpylający, który stosuje się przede wszystkim jako paliwo, jakość produktu nie ulegnie poprawie, za to wpłynie to na informację o czystej zawartości produktu w puszce, do której wlicza się propan-izobutan, przy tym ma wielką masę i jest tani.

Fluoropolimery przeznaczone są do stosowania na materiały tekstylne jako ochrona przed plamami. Żeby trzymały się na powierzchni materiału, potrzebna jest jego absolutna czystość. Podczas produkcji ich strumień skierowany jest przy temperaturze 150 °C w taki sposób, by osiągnąć jak największą ochronę. Jeżeli aplikacja przebiegnie w optymalnych warunkach, działają świetnie i wytrzymują cały okres używania materiału. Nie mogą jednak zostać naruszone przez resztki środków piorących lub zanieczyszczenia z powietrza.

Fluoropolimery zazwyczaj lepiej chronią przed olejem oraz zanieczyszczeniami, ale ich wodoodporność ustępuje silikonowi lub woskom. Pełne działanie fluoropolimerów z produkcji można przywrócić poprzez wypranie materiału w środku Sport-Wash®, który usunie zabrudzenia oraz resztki innych środków piorących, po czym następuje prasowanie z użyciem pary wodnej. U fluoropolimerów efekty mogą się różnić, wiele zależy od rodzaju tkaniny. Fiksacja przy temperaturze 150 °C, jaką przeprowadza się w fabryce tekstylnej nie jest możliwa w wypadku butów. Również bardzo trudne jest utrzymywanie butów w takiej czystości, by impregnacja działała niezawodnie.

Przy stosowaniu fluoropolimerów zasadniczo najlepiej używać je tam, gdzie bardziej chodzi o wygląd niż długotrwałą funkcjonalność w trudnych warunkach. Co jest więc najważniejsze przy impregnacji butów? Kiedy wygląd jest ważniejszy niż ochrona przed wilgocią, zwłaszcza w wypadku jasnego zamszu, można stosować produkt na bazie fluoropolimerów Permanent Water-Guard®. Na skórę impregnowaną silikonem oraz na skórę z chropowatą powierzchnią najlepszy jest Silicone Water-Guard® lub Water-Guard® Extreme. Na skórę z naturalną, gładką powierzchnią impregnowaną olejem lub chromem zalecamy stosowanie Sno-Seal®. Sno-Seal® już od roku 1933 jest najefektywniejszą, najtrwalszą i najlepszą ochroną w trudnych warunkach terenowych.

Do dnia dzisiejszego pierwotna wersja Sno-Seal® jest wciąż najlepsza.

 

 

Newsletter

Dowiaduj się na bieżąco o wszystkich nowościach.