Dzień dobry, ta witryna nie jest już aktywna, prosimy kierować zamówienia do naszego nowego sklepu internetowego www.gamisport.cz/pl Dziękujemy

Jak wybrać rolki

Już nie mogą się Państwo doczekać pięknej pogody, która będzie stworzona do przejażdżki na rolkach? Co powiedzą Państwo na nowe rolki? Wiecie jak je wybrać? Chętnie Państwu doradzimy, przeczytajcie Państwo dokładnie poniższy tekst i wybierzcie. 

Jednym z podstawowym kryterium wyboru rolek jest rodzaj Państwa jazdy, czy są Państwo początkujący czy zaawansowani. Przede wszystkim powinni Państwo wybrać według tego, w jakim celu będą Państwo używać rolek, czy do jazdy fitness, szybkiej lub czy zamierzają Państwo wskoczyć na rampę do skateparku. Uwzględnijcie Państwo też to, jak często będziecie jeździć i w stosunku do tego wybierzcie łyżwy (tanie lub droższe i lepszej jakości). Również na początek udzielimy Państwu porady - w żadnym przypadku nie kupujcie Państwo tanich rolek w supermarkecie. Te wytrzymają tylko pare przejażdżek i póżniej będą do wyrzucenia. Nie znajdziecie Państwo do nich części zamiennych.

Typy łyżworolek

Łyżworolki rekreacyjne lub fitness (na obrazku po lewej stronie) przeznaczone są przede wszystkim dla tych, którzy zamierzają z nich korzystać 1/2 razy w tygodniu. Przeznaczone są dla początkujących, ale także zaawansowanych miłośników jazdy na łyżworolkach. Wiele zależy od wielkości i twardości kółeczek. Mniejsze, miękkie kółeczka są idealne dla początkujacych. Dla zaawansowanych, którzy jeżdżą regularnie i intensywnie na rynku dostępne są bardzo dobrej jakości rolki fitness. Kolejnym typem są łyżworolki Aggressive (na obrazku po prawej stronie) – łyżworolki te wymagają doskonałego opanowania techniki jeżdżenia i przeznaczone są do bardzo dużego obciążenia. W przeciwieństwie od zwykłych łyżworolek są cięższe i bardziej wytrzymałe. Nie nadają się jednak do jeżdżenia po ścieżkach in-line ze względu na mniejszy rozmiar kółek powodujący powolniejszą jazdę. Doskonale nadają się do skakania i wykonywania różnych trików.

Osobnym rozdziałem są łyżworolki dziecięce, tzw. regulowane. Regulowany rozmiar łyżw dziecięcych określa się zazwyczaj w skali trzech rozmiarów, które można łatwo ustawić jedynym naciśnięciem guzika.

Czy ważny jest rozmiar kółek i ich sprężystość? 

Rozmiar kółek ma przede wszystkim wpływ na wydajność i styl Państwa jazdy. Mniejsze kółka zapewniają większą stabilność i sterowalność, wolniejszą jazdę i gorsze pokonywanie nierówności podłoża. W przypadku większych kółek jest odwrotnie. Jeżeli jesteście Państwo początkujący na pewno lepsze będą małe kółka. Rozmiar kółek trzeba dostosować do Państwa umiejętności:

Początkujący: 78-80 mm

Zaawansowani: 82 – 84 mm

Doświadczeni: 90 i więcej

Twardość kółek podawana jest w jednostkach A np. 70A. Informacja oznacza, że im większa cyfra, tym kółko jest bardziej twarde. Twarde kółka (82A i więcej) są szybsze niż kółka miękkie, gorzej przylegają do powierzchni, bardziej przenoszą wstrząsy do szkieletu łyżwy, co powoduje, że są mniej komfortowe. Szybciej ulegają zużyciu, dlatego bardziej nadają się do jazdy wewnątrz budynków. Miękkie kółka (78A - 82A) są wolniejsze w porównaniu z twardymi kółkami i bardziej amortyzują wstrząsy, dlatego są bardziej odpowiednie do jazdy na zewnątrz lub na gorszym podłożu. Łatwiej trzymają kierunek jazdy na zakrętach. Obowiązuje zasada - czym węższe kółeczka, tym szybsza jazda z mniejszą stabilnością. 

Rodzaj i rozmiar buta

Zazwyczaj trzeba wybierać łyżworolki o pół lub o jeden rozmiar większe niż zwykłe buty, żeby można było do nich założyć grubszą skarpetę. Jeżeli kupują Państwo buty w sklepie internetowym uważajcie na rozmiary. Zmierzcie długość stopy od pięty aż po czubek dużego palca i porównajcie z tabelami rozmiarów. Rozmiary niektórych producentów niekoniecznie mogą się zgadzać z rozmiarami klasycznego obuwia. Jeżeli mają Państwo okazję przymierzyć łyżworolki, nie powinny one nigdzie Państwa uwierać.

Jeżdżenie w dwójkę, czy pojedynczo?

Podczas wyboru łyżworolek pamiętajcie Państwo o tym, czy będziecie jeździć sami czy w grupie. Jeżeli planujecie Państwo przejażdżki w dwójkę lub w grupie, dobrze jest dostosować wybór łyżworolek do typu, jaki mają pozostałe osoby. Jak już pisaliśmy powyżej rozmiar i twardość kółek wiążą się z różną prędkością. Jeżeli chcą się Państwo cieszyć jazdą na rolkach, np. we dwójkę, dobrze jest pamiętać o tym aby już w sklepie dostosować wybór. Ogólna zasada mówi, że dla początkujących odpowiednie są raczej łyżworolki fitness.

Nie zapomnijcie Państwo o swoim bezpieczeństwie i wyposażcie się też w ochraniacze i kask, zalecane są także różne światła odblaskowe.

Newsletter

Dowiaduj się na bieżąco o wszystkich nowościach.